انواع مختلف شیرهای مورد استفاده در خطوط لوله

انواع مختلف شیرهای مورد استفاده در خطوط لوله

انواع مختلف شیر ها در لوله کشی استفاده می شوند و در این مقاله ، طبقه بندی ولوها و عملکرد آنها شرح داده می شود.بیایید با تعریف ولو شروع کنیم.

ولو چیست؟

ولو وسیله ای است که با باز کردن ، بسته شدن یا تا حدودی انسداد جریان سیال ، جریان سیال را تنظیم ، کنترل یا هدایت می کند.کمی پیچیده است؟ خوب ، بگذارید این مسئله را ساده تر کنم. ولو وسیله ای مکانیکی است که جریان و فشار سیال درون یک سیستم یا فرآیند را کنترل می کند. بنابراین اساساً، جریان و فشار را کنترل می کند.

انواع ولو ها

در لوله کشی انواع ولوها بسته به نیاز مورد استفاده قرار می گیرد. هزینه ولو در سیستم لوله کشی 20 تا 30 درصد از کل هزینه لوله کشی است.و نوع و اندازه ولو می تواند تا 100٪ متغیر باشد. این بدان معناست که اگر ولو توپی را بجای شیر پروانه ای و برای همان کارکرد انتخاب کنید هزینه تان بیشتر می کنید. بنابراین انتخاب صحیح نوع ولو از نظر هزینه های تحمیل شده بده پروژه بسیار ضروری است.

انواع شیرهای صنعتی عبارتند از:

  • شیر دروازه ای یا Gate Valve
  • Globe Valve
  • شیر یکطرفه یا Check Valve
  • Plug Valve
  • شیر توپی یا Ball Valve
  • شیر پروانه ای یا Butterfly Valve
  • شیر سوزنی یا Needle Valve
  • Pinch Valve
  • Relief Valve

 

شیر دروازه ای یا Gate Valve

شیر دروازه ای رایج ترین نوع ولو در هر فرآیند است. این یک ولو با حرکت خطی است که برای شروع یا متوقف کردن جریان سیال استفاده می شود. در حالت سرویس ، این دریچه ها در حالت کاملاً باز یا کاملاً بسته قرار دارند. شیر دروازه ای تقریباً در کلیه سیال ها مانند هوا ، گازوئیل ، سوخت، بخار ، روغن خوراکی، روغن هیدروکربن و غیره استفاده می شود.شیر دروازه ای انسداد خوبی را فراهم می کند.

Globe Valve

گلوب ولو برای متوقف کردن ، شروع و تنظیم جریان سیال استفاده می شود. گلوب ولوها در سیستم هایی مورد استفاده قرار می گیرند که کنترل جریان لازم باشد و همچنین میزان نشتی بسیار کم مد نظر باشد. میزان نشت بندی گلوب ولو از شیر دروازه ای بیشتر است و در نتیجه از شیر دروازه ای گرانتر است.

شیر یکطرفه یا Check Valve

شیر یکطرفه از برگشت جریان در سیستم لوله کشی جلوگیری می کند. فشار سیال که از خط لوله عبور می کند ، دریچه را باز می کند ، در حالی که هرگونه جریان وارونه باعث بسته شدن دریچه می شود.

پلاگ ولو

پلاگ ولو یک شیر ربع چرخشی است که برای متوقف کردن یا شروع جریان از یک پلاگ مخروطی یا استوانه ای استفاده می کند. این پلاگ دارای یک مسیر برای عبور جریان است. پلاگ ولو را می توان در فشار منفی تا فشار بالا و کاربردهای دمایی مورد استفاده قرارداد.

شیر توپی یا Ball Valve

شیر توپی یک شیر ربع چرخشی است که از یک دیسک توپی شکل برای متوقف کردن یا شروع جریان استفاده می کند. بیشتر شیرهای توپی از نوع سریع عمل هستند ، که برای باز و بست شیر نیاز به چرخش 90 درجه دسته شیر می باشد. در سایز یکسان شیر توپی نسبت به شیردروازه ای سبک تر و کوچتر می باشد.

شیر پروانه ای یا Butterfly Valve

شیر پروانه ای یک شیر ربع چرخشی است که برای متوقف کردن ، تنظیم و شروع جریان استفاده می شود. شیر پروانه ای پوسته دایره ای کوتاه دارد. شیر پروانه ای به دلیل طراحی کم وزن و سبک در مقایسه با سایر شیر ها به فضای کمتری احتیاج دارد و از اینرو برای شیرهای بزرگ مناسب است.

شیر سوزنی یا Needle Valve

شیرهای سوزنی در طراحی شبیه گلوب ولو هستند و بزرگترین تفاوت آن سوزن تیز مانند دیسک است. شیرهای سوزنی به گونه ای طراحی شده اند که بتواند کنترل دقیقی از جریان در سیستم های لوله کشی با قطر کوچک داشته باشد. این نوع شیر نام خود را از دیسک مخروطی و نوک تیز خود گرفته اند.

Pinch Valve

pinch valve اغلب با نام Clamp Valve نیز شناخته می شود. این شیر حرکت خطی دارد و برای شروع ، تنظیم و توقف جریان سیال استفاده می شود. این ولو برای کنترل مایعات از یک لوله لاستیکی تحت عنوان Pinch Tube  و یک مکانیزم Pinch جهت کنترل سیال استفاده می کند. این ولوها برای انتقال دوغاب ، مایعات با مقادیر زیادی از مواد جامد معلق و سیستمهایی که مواد جامد را به صورت پنوماتیک منتقل می کنند ، ایده آل است.

Relief Valve

Relief Valve یا شیر ایمنی فشار برای محافظت از تجهیزات یا سیستم لوله کشی در حین رخ دادن فشار بیش از حد یا در صورت خلاء استفاده می شود. این شیر، فشار یا خلاء را در فشار از پیش تعریف شده آزاد می کند.